Bezručova Opava – festival všech podob umění

nahrávám mapu....Datum - čas
04.09.2019 - 04.10.2019
Celý den

Místo konání
Město Opava

Kategorie


Bezručova Opava

Bezručova Opava 2019

V roce 30. výročí sametové revoluce si nelze nepřipomenout atmosféru listopadu 1989 i všeobecně platné ideály, na základě kterých se od té doby snažíme budovat s větším či menším úspěchem naši současnost. Ve své multižánrové nabídce bude festival v jednotlivých pořadech nabízet polemiku nad možnými cestami ke svobodě každého jednotlivce, ale i nad neblahými vlivy nesvobody a totality, které řada z nás zažila na vlastní kůži. Celý článek najdete při použití odkazu – 62. Bezručova Opava – Umění a svoboda.

Informace o festivalu Bezručova Opava

Každé září ožívá Opava jedinečným kulturním festivalem, jedním z nejstarších v celé republice. Jediné téma spojuje do bohatého programu: film, divadlo, hudbu, výtvarné umění, literaturu, přednášky i happeningy. Několik desítek programů přivede do města vzácné hosty z blízka i daleka a zároveň podněcuje k tvorbě místní talenty.

Tento kulturní svátek nese od roku 1958 jméno nejznámějšího opavského rodáka Vladimíra Vaška (1867-1958) alias Petra Bezruče, který se proslavil zejména poezií sociálního protestu ve Slezských písních.

Festival prošel mnoha proměnami a dnes nabízí pestrou škálu všech uměleckých druhů. Festival je monotématický, každoročně festival naplňuje ve svém programu předem stanovené téma (např. Žena v umění, Opava v Evropě, Evropa v Opavě, Svět v divadle, Dítě v nás, Láska – nekonečný příběh, Vesmíry vnitřní, vesmíry vnější, Pravda vítězí! (Někdy vyděsí), Československé kulturní inspirace).

Hosty festivalu jsou vynikající čeští, slovenští i zahraniční umělci. Pevnou součástí programu jsou pořady vznikající z iniciativy opavských kulturních organizací a osobností i uměleckých škol. Festivalové téma bývá často podnětem ke vzniku speciálního uměleckého projektu na zakázku festivalu. Takovými akcemi bývají jedinečné výstavy anebo přednášky vzácných hostů, stejně jako neopakovatelné happeningy v režii opavské ZUŠ. Program Bezručovy Opavy tradičně doplňuje folklórní přehlídka Chodníčky k domovu.

Festival Bezručova Opava naplňuje každé září, v období babího léta, město neobyčejným kulturním životem několika desítkami pořadů.

Aktuální informace o festivalu najdete na facebookových stránkách.

Předchozí ročníky

Bezručova Opava 2018 – Československé kulturní inspirace
Bezručova Opava 2017 – Síla tradice
Bezručova Opava 2016 – Člověk mezi uměním a vědou
Bezručova Opava 2015 – Pravda vítězí! (Někdy vyděsí)
Bezručova Opava 2014 – Návraty ke kořenům 

Kontakt na pořadatele

Festival Bezručova Opava pořádá Statutární město Opava.
Dramaturg kulturních akcí města: Mgr. Petr Rotrekl
Tel. 553 756 306, 604 229 363

Předprodej

Předprodej zajišťuje Sluna
Tel.: 553 712 319,
e-mail: sluna.opava@seznam.cz
web: http://www.slunaopava.wbs.cz

(text pořadatele)

iCal