Jiří Černý – Tenkrát na Houpačce

nahrávám mapu....Datum - čas
24.01.2019
19:00 - 21:00

Místo konání
KUPE

Kategorie


Jiří Černý

_Jiří Černý vzpomíná na legendární rozhlasový pořad a uvádí staré i nejnovější skladby hvězd 60. let, spoluúčinkuje Jan Horák, v rámci pořadu Get back

_vstupné 120,- / rezervace na www.kupecko.cz

V prosinci 1964 se zrodila legendární hitparáda manželů Černých, která měla kromě jiného pomáhat s propagací vysílání na VKV. Svým dosahem tento záměr daleko předčila.

Z hitparády Dvanáct na houpačce (později Čtrnáct na houpačce) se stal fenomén 60. let, jehož hvězdné chvíle ukončil až zákaz v důsledku nastupující normalizace.

S nápadem na žebříček písní sestavovaný na základě hlasování posluchačů přišel šéfredaktor Mladého světa Josef Holler. Hudebního publicistu Jiřího Černého a jeho tehdejší ženu Miroslavu záměr zaujal a vymysleli schéma vysílání dvanácti českých a dvanácti zahraničních písniček. „Poslední čtyři jsme na základě hlasování korespondenčními lístky vždy nahradili o vlastní vůli,“ vzpomínal Černý.

Hlasovalo se po týdnech a hitparáda se vysílala v neděli. První týden v měsíci zazněly skladby domácích autorů, následovala repríza, další týden skladby zahraničních interpretů (mj. Beatles, Ray Charles) a měsíc uzavřela opět repríza.

Díky nasazování nových objevů na uvolněné příčky hitparády si posluchači rychle oblíbili dodnes známé songy. Za všechny uveďme tituly jako Hvězda na vrbě, Já budu chodit po špičkách, Vyznání, Depeše nebo Červená řeka. Houpačka proslavila také Karla Kryla.

Populární pořad pochopitelně nemohl ignorovat okupaci země v srpnu 1968 ani upálení Jana Palacha v lednu 1969. Tehdy se poprvé v historii hitparáda nevysílala, nahradily ji citáty z Bible prokládané hudbou Karla Kryla. Ale zlomový okamžik nastal 30. března 1969, kdy manželé Černí nasadili do hitparády protiokupační píseň Běž domů, Ivane.

Hned druhý den ráno po jejím odvysílání se vedení Československého rozhlasu rozhodlo pořad „dočasně zastavit“. Už nikdy nebyl obnoven.

(text pořadatele)
Přidejte se k akci na Facebooku.

iCal