Kříže umělců a architektů 20. a 21. století

nahrávám mapu....Datum - čas
19.07.2019
16:00 - 17:00

Místo konání
Milan Dobeš Museum

Kategorie


Kříže umělců a architektů 20. a 21. století

Architekti Josef Pleskot a Norbert Schmidt v Milan Dobeš Museum během 18. ročníku mezinárodního multižánrového festivalu Colours of Ostrava ve dvou vstupech a následné debatě přiblíží, jak o tématu kříže přemýšleli a přemýšlejí někteří přední světoví a čeští umělci ve 20. a 21. století.

Norbert Schmidt, architekt a vedoucí Centra teologie a umění, vybere několik příkladů, na kterých si ukážeme, jak hluboce inspirativní a přitom různorodé je pojetí křížů u tak rozdílných autorů jako Henri Matisse, Joseph Beuys, Arnulf Rainer, Eduardo Chillida a další.

V druhé části večera představí architekt Josef Pleskot, jak už delší dobu sám přemýšlí o tématu kříže. Řeč bude nejen o litomyšlské instalaci „Něco nebylo dokončeno…“ nebo o procesním kříži pro kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na pražských Vinohradech, ale také o kříži, který byl právě instalován do schodišťového prostoru nad novou fortnou Kláštera dominikánů na Starém Městě.

Norbert Schmidt (* 1975) je architekt, redaktor kulturně-teologické revue Salve a vedoucí Centra teologie a umění při KTF UK.

Josef Pleskot (* 1952) je přední český architekt, známý např. přeměnou Dolní oblasti Vítkovic v Ostravě, návrhem průchodu valem v Jelením příkopě na Pražském hradě nebo četnými realizacemi ve městě Litomyšl. K posledním projektům jeho AP ateliéru patří Lávka pro pěší přes řeku Otavu v Písku, nový oltář pro Plečnikův kostel Nejsv. Srdce Páně na Vinohradech nebo právě postupná revitalizace pražského dominikánského kláštera.

REZERVACE: museum@milandobes.com

(text pořadatele)
Přidejte se k akci na Facebooku.

iCal