Marta Kolářová

nahrávám mapu....Datum - čas
29.01.2020 - 15.03.2020
10:00 - 18:00

Místo konání
Galerie výtvarného umění v Ostravě

Kategorie


Marta Kolářová

𝟮𝟵. 𝟭. – 𝟭𝟱. 𝟯. 𝟮𝟬𝟮𝟬
𝗗𝘂̊𝗺 𝘂𝗺𝗲̌𝗻𝗶́, 𝗚𝗩𝗨𝗢

Tvorba Marty Kolářové (1976), absolventky Akademie výtvarných umění v Praze v ateliéru profesora Michaela Rittsteina (2005), je inspirována periferní industriální krajinou Ostravy. Město je jejím hlavním námětem. Ne však ledajaké město. Kolářová naslouchá svému vnitřnímu hlasu a vytrvale maluje nevábné a většinou bezútěšné ostravské motivy, nehostinná městská zákoutí (nejraději v mlze či smogu, v dešti, v noci či nad ránem, v období únorových plískanic). Nicméně i určitá syrovost Ostravy má v sobě skrytou krásu, vzrušivost a sílu, což jiná města a kraje s harmoničtější a ne tak překotnou historií nemají.

To umělkyně dobře ví, když zobrazuje všední, opuštěná městská zátiší a obyčejné věci. Vychází vždy z autentických prožitků, z toho, co ji nejen obklopuje, ale hlavně oslovuje. Používá přitom velmi střídmou barevnost – jakoby nebarvy – ale i šedá a černá jsou barvy s nepřeberným množstvím nuancí. To vědí i mnozí fotografové, kteří záměrně užívají pouze černobílou škálu. Vždyť kvalitní černobílý obraz může být působivější, než výrazně barevný, a to zvláště v případě Ostravy. Navíc, když tato barevnost – nebarevnost souzní s duševním ustrojením autorky.

Kolářová překonává aktem malby melancholické pocity prázdna a bezvýchodnosti. Prostřednictvím obrazů komunikuje se světem. Její cesta je obtížná a riskantní, současně však smysluplná a naplňující.

Milan Weber

🔴 𝗩𝗲𝗿𝗻𝗶𝘀𝗮́𝘇̌ 𝘃𝘆́𝘀𝘁𝗮𝘃𝘆 — 𝟮𝟴. 𝟭. 𝟮𝟬𝟮𝟬 𝘃 𝟭𝟳 𝗵

Záštitu nad výstavou převzal první náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo.

🔴 𝗞𝗼𝗺𝗲𝗻𝘁𝗼𝘃𝗮𝗻𝗲́ 𝗽𝗿𝗼𝗵𝗹𝗶́𝗱𝗸𝘆 𝘀 𝗸𝘂𝗿𝗮́𝘁𝗼𝗿𝗲𝗺 𝗮 𝗮𝘂𝘁𝗼𝗿𝗸𝗼𝘂 — 𝟭𝟴. 𝟮. 𝗮 𝟭𝟮. 𝟯. 𝘃 𝟭𝟲.𝟯𝟬 𝗵

Vstup s platnou vstupenkou na výstavu.
Rezervace předem nutná: https://gvuo.cz/marta-kolarova_rd19

(text pořadatele)
Přidejte se k akci na Facebooku.

iCal