Univerzity a svoboda

nahrávám mapu....Datum - čas
18.09.2019
19:00 - 22:00

Místo konání
KUPE

Kategorie


Univerzity a svoboda

_projekce dokumentárního filmu a beseda s významnými hosty (J. Jařabem, J. Štreitem, P. Tulejou, M. Mejstříkem a J. Siostrzonkem) a jedním z tvůrců filmu, vstupné 80,-

_Bezručova Opava v KUPE

Občas hořeli učitelé, občas knihy, říká profesorka Dvořáková, ale univerzity se postupně staly ostrovy rozšiřování svobodného myšlení, poznání a kompetencí prorůstajících do celé společnosti a v důsledku jedním z klíčových pilířů demokratické kultury. S komercionalizací a masifikací vzdělávání však přišly také nové výzvy, které zasahují praktické i symbolické roviny fungování vysokých škol od jednotlivostí výuky a výzkumu, přes samosprávu až po celý systém.

Celovečerní dokument autorské dvojice Piussi / Janeček realizovaný sedm let, reflektuje všechny hlavní problémy světového i českého vysokého školství. Mezi mluvčími filmu jsou například politoložka Vladimíra Dvořáková, jeden z nejcitovanějších britských sociologů Frank Furedi, lingvista Noam Chomsky, bývalý ministr školství a profesor sociální psychologie Stanislav Štech, jeden z hlavních protagonistů české verze reforem VŠ, proti kterým se protestovalo, vzdělávací expert a manažer vědy Jiří Nantl, investigativní novinář Jiří Štický, který se posledních několik let zabývá ekonomikou a vnitřními procesy univerzit, film odkrývá tajemný konec globálního seznamu predátorských vědeckých časopisů na příběhu Jeffreyho Bealla a reflektuje širší rámec tématu plagiátorství. Film také reflektuje koncepční i politický zápas o podobu českého vysokého školství reflexí čtvrtstoletí fungování Akreditační komise i jejich oponentů a je rámován tragikomickou osobní linií jednoho z autorů filmu. Ve filmu promluví i silný studentský hlas a objeví se řada dalších lidí a motivů.

Česko, 2019, 70 min, nevhodné do 12 let
Režie: Zuzana Piussi, Vít Janeček
Hrají: Bohdan Bláhovec, Jiří Drahoš, Noam Chomsky, Vít Klusák, Karel Vachek, Andrej Babiš

(text pořadatele)
Přidejte se k akci na Facebooku.

iCal