Veronika Psotková – Doma

nahrávám mapu....Datum - čas
20.05.2019
18:00 - 21:00

Místo konání
Obecní dům

Kategorie


Veronika Psotková – Doma

Srdečně zveme na vernisáž výstavy sochařky Veroniky Psotkové, která proběhne v pondělí 20. 5. 2019 v 18:00 na terase Obecního domu (2. patro).

Trvání výstavy: 21. 5. – 27. 10. 2018

Výstava bude umístěna v okolí Obecního domu a na jeho terase (2. patro). Výstava je bez vstupného.

„Doma” je třetí samostatnou sochařskou výstavou Veroniky Psotkové v jejím rodném městě. V roce 2008 představila v atriu Domu Umění v Opavě svou první drátěnou instalaci pěti figur s názvem „Průzkumnice”. Naproti tomu výstava „Classic@” v roce 2011 v Obecním domě reflektovala šíři její tvůrčí práce v pevných hmotách. „Doma” je sochařským nahlédnutím do jedenácti let autorčiny “drátěné” tvorby od úplného začátku až do současnosti.

Tvorba Veroniky Psotkové je založena na principech realistického figurálního sochařství. Její sochy odkazují jak na klasickou, tak současnou figurální tvorbu. V posledních letech se do popředí jejího zájmu dostaly především netradiční prostorové instalace stylizovaných drátěných figur a objektů (k doposud nejznámějším patří její „Bikiny Klub“ vystavený poprvé v r. 2012 v centru současného umění DOX , „Velké prádlo” vystvavené v roce 2015 a „Euforie” v roce 2017 na Novoměstské radnici v Praze nebo Akvabely instalované pod ikonickým železničním mostem na pražské náplavce.
Drátěné plastiky nainstalované kolem Obecního domu v Opavě tvoří paralelní linii a současně hmotový protipól k její realistické sochařské práci a sama autorka je vnímá jako transparentní sochařské kresby, které citlivě reagují na změnu světelných podmínek. Jejich tvar se průsvitem zploští nebo naopak klouzáním světla po povrchu spojuje do plných objemů.
Autorka vystavuje doma i v zahraničí. V současné době žije a tvoří v Oboře u Loun.

(text pořadatele)
Přidejte se k akci na Facebooku.

iCal