Země medu, Češi jsou výborní houbaři, iHuman

nahrávám mapu....Datum - čas
26.03.2020
16:00 - 21:30

Místo konání
Klub Art Opava

Kategorie


Země medu, Češi jsou výborní houbaři, iHuman

Srdečně zveme na uvědomělé prožití čtvrtečního odpoledne a večera 26. 3. 2020 s dokumentárními filmy festivalu Jeden svět do Klubu Art.
Téma festivalu „Až naprší a uschne“ se právě v tomto dni zcela rozvine. Nenechte si ujít třeba oscarový snímek Země medu 🍯 a nebo nový dokument režisérky Apoleny Rychlíkové Češi jsou výborní houbaři 🍄, po kterých Vás čekají zajímavé besedy. 💚💚💚 Těšíme se na Vás. 💎

🍯 16:00 – Země medu
Makedonie / Ljubomir Stefanov, Tamara Kotevska / 2019 / 85 min.
Mezinárodně oceňovaný snímek o divoké včelařce Atidže nabízí nejen pohled na mizející řemeslo v dechberoucích sceneriích hornaté oblasti Severní Makedonie, ale je i silným podobenstvím o stavu naší civilizace.
Pětapadesátiletá Atidže žije sama se svou nemocnou matkou v místě, kde kdysi bývala horská vesnice. Díky včelaření si zajišťuje skromnou obživu, z okolní přírody se nikdy nesnaží získat víc, než potřebuje. Její život se však začne razantně měnit v momentě, kdy se na sousední pozemek nastěhuje početná rodina, která v jejích včelařských schopnostech vidí potenciál pro vlastní obohacení. Dvojici autorů tohoto filmu se podařilo vytvořit poetický a skromný, leč suverénně natočený a mnohovrstevnatý snímek, který ukazuje, co to znamená žít v souladu s řádem přírody a plně ho přijmout.

🍄18:00 – Češi jsou výborní houbaři
Česká republika / Apolena Rychlíková / 2019 / 54 min.
Jak nepochopitelně by se jevilo lopocení homo sapiens a jeho zacházení s planetou Zemí vyšší inteligenci? A čím by se v péči o přírodu vymykali zrovna Češi?
Environmentální esej stylizovaná do dialogu dvou příslušníků vyšší inteligence sleduje život na planetě Zemi, konkrétně na malém kusu území uprostřed Evropy. Češi se nestarají o svou přírodu zrovna příkladně a pro tajemné bytosti je až nepochopitelné, jak bezohledně lidstvo narušilo přirozený přírodní cyklus ve jménu obchodu a zisku několika úspěšných podnikatelů. Tvůrci se na problematiku kolabujícího životního prostředí pokoušejí dívat s nadhledem a humorem, nezapřou ale, že jde o závažný fenomén, o němž je třeba se rychle začít bavit a především je nutné jednat. Pokud se nechceme stát jen fosilií, nad níž se budou dohadovat budoucí návštěvníci z jiných světů.

🔋📱 20:00 – iHuman
Norsko, Dánsko / Tonje Hessen Schei / 2019 / 99 min.
Umělá inteligence čím dál rychleji přetváří povahu světa. Výpovědi povolaných odborníků ukazují, jak široká je škála těchto změn a nakolik ovlivňují úděl člověka i lidstva.
Snímek ve svižném sledu nabízí panorama problémů spojených s vývojem algoritmů a systémů prediktivního řízení. Hovoří o nich přední výzkumníci z oboru, ale také whistlebloweři či ochránci lidských práv. Jejich komentáře, prokládané kolážemi ilustračních záběrů, krouží kolem témat, jako je nakládání s velkými daty, kybernetické sledování, strojové učení či autonomní zbraně. Média o nich přinášejí zprávy takřka denně, ale v záplavě tak různorodých témat leckdy zaniká, že mají jeden společný jmenovatel: umělou inteligenci. Jak již lidstvo proměnila? A kam ho zavádí?

Vstupné v předprodeji na recepci Obecního domu, Ostrožná 46, Opava: 80,- na jeden film, 110,- na celý den, 240,- na celý festival.
ZTP, ZTP/P – sleva 50 %, studenti – sleva 30 %

Klub Art, Obecní dům, vchod z ulice Beethovenova
Vstup do klubu je bezbariérový. Asistenti vstup zdarma.♿🚾

(text pořadatele)
Přidejte se k akci na Facebooku.

iCal